Tüp Bebek Başarısı İçin Beslenme

Tüp bebek yani IVF kadından toplanan yumurtaların laboratuvar ortamında erkekten alınan spermler ile döllendirilmesi sonrası kadının rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Tüp bebek başarısı, hasta özellikleri ve tedavi yaklaşımları gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Sağlıklı beslenmek gebelik için vücudun hazırlanmasında yardımcı olabilecek bir faktördür. Şimdi size tüp bebek başarısını etkileyebilecek bazı vitamin ve beslenme önerileri sunacağız. Ancak hatırlatmakta yarar var herhangi bir diyet planlamanızı kesinlikle doktorunuza danışmadan yapmayın.

Folik Asit

Anne karnında fetusta, spina bfida gibi nöral tüp defektlerinin önlenmesinde folik asit önemli bir role sahiptir. Hamilelik döneminde günlük 400 mikrogram folik asit alınması gerektiği önerilmektedir. Nöral tüp gebeliğin ilk birkaç haftalık döneminde kapanmaktadır. Planlanmayan gebeliklerde, kadın hamile olduğunu bilmeyebilir. Ancak tüp bebek gibi planlanmış gebeliklerde hamilelik öncesinde folik asit takviyesine başlanması doktorunuz tarafından önerilecektir. Folik asit vitamin takviyeleri ile verilebileceği gibi doğal yollardan da folik asit desteği sağlayabilirsiniz. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller folik asit açısından zengin besin kaynaklarıdır.

C ve E Vitamini

C ve E vitamini, yumurta toplanması ve embriyo yerleştirilmesinden sonra iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcıdır. C vitamini, turunçgiller, kavun, biber, brokoli gibi gıdalarda bulunan bir antioksidandır. E vitamini de başta tahıllar olmak üzere, ıspanak, kabak marul gibi yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, ceviz, badem, balık yağı, zeytinyağı, yumurta sarısında bol miktarda bulunur. Hem C vitamini hem de E vitamini önemli antioksidanlardandır.

Esansiyel Yağ Asitleri

Dokoseheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) gibi esansiyel yağ asitleri, vücudun hormonal dengesini ve doğurganlık tedavisinde yumurtalıkların dengesi ve sağlığı açısından yardımcı olabilir. Esansiyel yağ asitleri, balık ve bitkisel kaynaklardan sağlanabilir. Haftada iki kez balık yiyerek veya balık yağı takviyesi alarak yeterli EPA ve DHA için yeterli olur. Bitkisel olarak keten tohumu ve ceviz esansiyel yağ asitleri için iyi bir kaynaktır.

Kaçınılması Gerekenler

Tüp bebek tedavisi sırasında gelişmekte olan fetüs üzerinde olumsuz etkileri olabilen kafein ve alkolden kaçınılmalıdır. Bazı hastalıklar açısından riski artıran çiğ et, pastörize edilmemiş süt ürünleri ve balık tüketilmemesi önerilmektedir. Bu konular ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için doktorunuza danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir