Takım Elbise Nasıl Olmalı? – Takım Elbise Seçimi Nasıl Olmalı?

takım elbise seçerken dikkat edilmesi gerekilenler

Daha önce takım elbise giyindiniz mi? Takım elbiseler birbiriyle tamamen aynı gibi gözükebilir fakat sevenleri bilecektir ki hepsi ayrı ayrıdır ve anlamları farklıdır.

Ciddiyet gerektiren işlerin vazgeçilmezi olan takım elbiseler, gelin görün ki sıradan kullanımlar sonucunda klişe hale gelmiş. Tabii hepsi değil ancak aşağıdaki görsellere bakalım.

takım elbise nasıl seçilmeli
takım elbise seçerken nelere dikkat edilmeli

Yukarıdaki görselde bir takım elbiseli adam var. Ancak giydiği takım elbise ciddiyetini yitirmiş bir tür. Çünkü mafyavari diziler ve entelektüel dünyadan uzak rollere biçile biçile artık ağırlığı kalmamıştır.

Bir iş toplantısına yukarıdaki gibi girer miydiniz?  Dürüst olun ki girmezdiniz. Günlük hayatta neyi nasıl giyeceğinize yorum yapılamaz fakat ortama göre ne giyeceğiniz önemlidir, kişilerin arasında sırıtmamalıdır.

Şimdi aşağıdaki takım elbiseye bakalım.

takım elbise seçimi nasıl yapılır
takım elbise nasıl seçilir

Bu tip takım elbiseleri kolay kolay göremezsiniz dizilerde. Görseniz dahi genellikle ağır kişilerin üzerindedir. Klasik, sade, olması gerektiği gibi bir takım elbisedir. Sırıtmaz ve kişiyi ortama dahil eder.

Takım elbise çok çabuk sırıtan bir şeydir. Örneğin aşağıya bakalım:

vücut tipine göre takım elbise seçimi nasıl olmalı
vücut tipine göre takım elbise seçimi

Bakın bu takım elbiseyi sokakta gezerken giyemezsiniz, iş toplantısında giyemezsiniz. Bu bir davetiye katılımı için oluşturulmuş takım elbisedir. Zaten hep bu tip ortamlarda görüldüğü için akıllara böyle kazınmıştır ve sırıtmaz.

İşte diğer tüm takım elbiselerde ortamına göre akıllara kazındığı için, kafanıza göre her takım elbiseyi her yerde giyerseniz gülünç duruma düşebilirsiniz.

Ancak 2.numaralı görseldeki takım elbise en klasiğidir ve her ortama uyan tek örnektir.

Misal,daha çok 27-33 yaş aralığının tercih ettiği bir başka takım elbiseye bakalım:

takım elbise seçmenin püf noktaları
takım elbise seçmenin püf noktaları

Hemen aklınıza geldi değil mi? Kolay kolay bir ihtiyar göremezsiniz bu şekilde giyinen. İkinci bir ek olarak içlik var takım elbisede. Zaten genellikle gençlerin giyme sebebi bellidir: göbek varsa güzel durmaz o içlik ve yaşlılarımız tombik olduğu için tercih etmez 😊

Görüldüğü gibi, takım elbiselerin nerede nasıl giyinileeği zaten önceden akıllara kazınmıştır. Size kalan ise renk seçimidir sadece. Aşağıya bakalım:

hangi takım elbise nerede giyilmeli
hangi takım elbise nerede giyilir

Bakın sadece renkle bile aradan sıyrılır ve sırıtır bu takım elbise. Bu takım elbise ile iş yerinde,toplantıda dikkat çekersiniz. Eğer yönetici değilseniz giymeniz yanlış olacaktır çünkü siz hariç çoğu kişi siyah ve koyu mavi giyinmiş olacaktır.

Şimdi kravat olayına bakalım:

takım elbise seçerken dikkat edilmesi gerekilenler
takım elbise seçerken dikkat edilmesi gerekilenler

Bakın kravat kırmızı. Siyah olsaydı sırıtmazdı ancak kırmızı olduğu için adeta rütbe belirtiyor gibi öne çıkıyor. Yöneticiler kendilerini diğerlerinden ayıracak bu gibi ufak renk kaçamakları yapabilir. Ağırlıklarını bu şekilde dışarıya yansıtabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir