Sarımsak Nerelerde Kullanılır? – Sarımsağın Kullanım Alanları

Sarımsak Nerelerde Kullanılır?

Çiğ Sarımsak

Sarımsağın etkisi çiğnenerek yenmesi halinde en üst seviyede olur.Sarımsak pişirildiğinde allicin bozulduğu için antibiyotik özelliği kaybolur.

Yapılan bilimsel araştırmalar sarımsağın içerisindeki en önemli bileşiğin “allisin” olduğunu göstermiştir. Fakat allisin taze sarımsak içerisinde doğrudan bulunmaz. Normal şartlarda alliin ve allinaz enzimi ayrı ayrı hücrelerde olduğundan sarımsak uzun süre bozulmadan özeliğini korur.

Taze Sarımsak

Taze sarımsakta”alliin” denilen kükürtlü uçucu bir bileşik vardır ve bu bileşiğin herhangi bir belirgin etkisi bulunmamaktadır. Sarımsak ezildiğinde ise yine sarımsak içerisinde bulunan allinaz enzimi sayesinde parçalanarak esas etkili şekli olan “allisine” dönüşür. Diğer bir ifadeyle alliin, sarımsağın bileşiminde doğal olarak bulunurken allicin ise sarımsağın mekanik olarak ezilmesi sonucunda ortaya çıkan bir maddedir. Ancak her iki madde de gerek ısıya ve gerekse aside dayanıksızdır.

Sarımsak çiğnenmeden yutulduğunda, midede allinaz enzimi mide asidi ile tahrip oldundan etkili şekli olan allisin oluşumu meydana gelmez. Bu durumda etkili olabilmesi için sarımsağın ağızda yavaşça çiğnenerek allisine dönüşümü sağlanması ve mideye gitmeden emilimini gerçekleştirilmesi gerekir.

Sarımsak Tozu

Sarımsak dişlerinin kıyılıp 65′C’yi aşmayan ısıda kurutulduktan veya kuru-dondurulduktan sonra toz haline getirilmesiyle elde edilir. Sarımsak tozu eğer suyu düşük sıcaklıkta dikkatli bir şekilde uçurulup toz haline getirildiyse yeterli allisin içeriğine sahip olabilir, Ancak allisin miktarının tespit edilmiş olması gerekir.

Sarımsak Yağı

Dilimlenmiş sarımsak parçalarının zeytinyağı içerisinde bekletilmasiyle hazırlanır. Ancak enzimatik dönüşüm sağlanamadığından etkisi zayıftır.

Sarımsak Tabletleri

Kıyılıp 65′C’yi aşmayan ısıda kurutulduktan ya da kuru-dondurulduktan sonra toz haline getirilmiş sarımsak tozu (günde 0.5-1 g) içeren standardize hazır preparatlar kullanılır.

Sarımsağın etkisi bazı etkenlere bağlı olarak kendini gösterdiği için bağırsakta çözünen tabletlerin kullanılması en doğru tercihtir. Bu sayede ağız veya midede vereceği rahatsızlık en aza indirgenmiş olur ve de bağırsakta çözündüğü için bozulmadan mideden geçmesi sağlanır. Ayrıca bu şekilde tedavi etkinliğinin gözlenebilmesi için gerekli olan standart doz kullanımı da mümkün olabilecektir.

Klinik çalışma verilerine göre, günlük olarak %0.3-1.3 allisin taşıyan sarımsak tabletlerinin 600-900 mg dozları etkili olmktadır. Araştırmacılar istenen etkinin sağlanabilmesi için uzun süreli kullanılması gerektiğini belirtiyorlar. En az 2 yıl boyunca standart sarımsak ektresi kullanan 202 kişi üzerinde yürütülen bir epidemiyolojik çalışmada yaşa bağlı olarak oluşan damar sertliğinin belirgin bir şekilde düzeldiği tespit edilmiştir.

 

‘Sarımsağın Faydaları’ Yazımızı Okumak İçin TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir