Sarımsak Nedir? Sarımsak Ne İşe Yarar?

Sarımsak Nerelerde Kullanılır?

Otsu kültür bitkilerinden olan sarımsağın bilimsel adı Allium sativum L.dir.Sarımsak bitkisinin gövdesi, yeşilimtırak; çiçekleri beyaz veya pembedir. Otuz santimetre kadar büyüyebilen sarımsak bitkisi, nadiren tohum bağladığından, soğancıklarıyla üretilir. Sarımsak yumrusunda, şekerlerden sakkaroz ve glikoz; vitaminlerinden A, B, C, ve E; eterik uçucu yağlardan alliin, allicin, ve ajoen yer alır. Sarımsağın kendine has kokusu kükürtlü uçucu yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır. Bazı kükürt bileşikleri, sarımsağın kullanıma hazırlanması sırasında uygulanan ezme, kesme, doğrama gibi işlemler sonucunda sentez edilir. Sarımsağın bileşimindeki alliin, allicin, thiosulfinatlar, gama-glutamylcysteine peptitleri gibi kükürt bileşikleri, insan metabolizması için önemlidir.

Araştırmalar Kırgızistan bozkırlarında sarımsağın yabani olarak yetiştiği ve buradan dünyanın diğer ülkelerine yayıldığı göstermektedir.

Sarımsak İçindeki Maddeler

Sarmısak, yüksek oranda A ve C vitamini ile selenyum, sülfür, potasyum, fosfor ve çeşitli amino asitler içerir. Sarımsağın içeriği 1951′den sonra sistematik olarak analiz edilmiş ve iodine, ethereal oil, sinistrin, Allicin gibi maddelerin yanında çeşitli vitaminlerin olduğu tespit edilmiştir. Allicin renksiz, suda eriyen bir maddedir. Ana madde olarak diallyl disulfide ve diallyl trisulfide’dir.

Sarımsak Çeşitleri

• Beyaz Sarımsak: baş sarımsak elde etmek için yetiştirilir;
• Siyah Sarmısak: taze yenmek için yetiştirilir; iri dişli bir çeşittir;
• İspanyol Sarmısağı: Avrupa ve Amerika’da çok rağbet gören, az acı, iri başlı bir sarmısaktır.

Hakkında Dünya Kongresi Düzenlenen Tek Besin

1980′li yılların sonlarında, sarmısağın etkileri üzerine çok sayıda rapor yayınlanması nedeniyle, bilim adamları,’First World Congress on the Health Significance of Garlic and Garlic Constituents’ (Sarmısak ve Sarmısak Bileşenlerinin Sağlığa İlişkin Önemi) adlı ilk dünya kongresini organize ettiler. Kongrenin sonunda uzmanlar sarmısağın, kalp-damar hastalıkları ve kanser risklerini azaltarak yarar sağlayabileceği görüşünü vurguladılar.

Çiğ Sarımsağın Zararları

Sarımsağın kan sulandırıcı etkisi olduğundan, kan sulandırıcı diğer ilaçları birlikte kullanılması önemli risk oluşturabilir. Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar ve trombosit kümeleşmesini engelleyen ilaçların etkisini artırabilir. Herhangi bir ameliyat sözkonusu ise en az 2 hafta öncesinden sarımsak kullanımı bırakılmalıdır. Ayrıca sarımsağın kan şekerini düşürücü etkisi nedeniyle diyabet hastalarının antidiyabetik ilaçlarını alırken kan şekerlerini ölçtürmeleri ve ihtiyaçlarına göre dozun ayarlaması gerekir. Çok fazla çiğ sarımsak tüketimi, sindirim sırasında bağırsak gazlarına ve bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine neden olabilir.

Benzer Yazılarımız:

Sarımsak Nerelerde Kullanılır? – Sarımsağın Kullanım Alanları

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir