Mesothelioma (Mezotelyoma) Nedir?

Mesothelioma (Mezotelyoma), vücut organlarını kaplayan zarda görülen bir kanser türüdür. Bu kanser türü sıklıkla akciğer, kalp, karın iç organları ve skrotumda (testislerin içinde bulunduğu torbalar) görülür. Asbestosa maruz kalma Malign (kötü huylu) Mesotheliomanın ana nedenidir. Asbeste maruz kalmaktan kaçınmak bu kanserin önlenmesindeki en önemli yoldur.

Mesothelioma (Mezotelyoma) Nedenleri

Asbestos (Asbest), ısıya dayanıklı ve çoğunlukla yalıtım amacı ile kullanılan yapı malzemelerinde kullanılan bir mineraldir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, asbest liflerine maruz kalmak Malign Mesothelioma’ya neden olan temel faktördür. Asbest liflerinin solunması ya da yutulması akciğer ve karın organlarının zarlarında birikime neden olur.

Mesothelioma (Mezotelyoma) Belirti ve Bulguları

Mesothelioma’nın belirtileri kanserin bulunduğu yere göre değişiklik göstermektedir. Belirtiler 30-50 yıl asbestosa maruz kaldıktan sonra ortaya çıkmaya başlar. Akciğerlerde görülen Mesothelioma’da nefes darlığı, öksürük, göğüs bölgesinde ağrı, göğüs bölgesi cilt altında kitleler ve kilo kaybı en sık görülelen belirtilerdir. Karın bölgesi Mesothelioma’larında, karın ağrısı, karında şişlik ve karın bölgesi cildi altında kitleler gibi belirtiler görülür.

Mesothelioma Tanısı

Mesothelioma, nadir görülen bir kanser türü olduğu için ve görülen belirtiler diğer bazı önemsiz hastalıklarda görülen belirtilerde de görülmesi nedeni ile tanı koymakta genellikle gecikilir. Muayene sonrası röntgen filmleri ve bilgisayarlı tomografi taraması ile şüpheli bölgelerden biyopsi alınarak kesin tanı konulabilir. Tanı konulduktan sonra evreleme yapılması tedavi seçenekleri açısından önemlidir. Evre ilerledikçe sağ kalım oranı düşmektedir.

Mesothelioma Tedavisi

Mesothelioma tedavisi evreleme sonrasında başlar. Hastalığın evresi uygun ise cerrahi müdahale ile kanserli dokunun çıkarılması uygulanır. Bunun yanında kemoterapi ve radyoterapi tedavilerine hastanın durumuna göre doktorlar tarafından karar verilir.

Mesothelioma Prognozu (Hastalığın Gidişatı)

Diğer kanserlerde olduğu gibi erken tanı Mesothelioma’da da önemlidir. İleri evre Mesothelioma’larda prognoz kötüdür. Çoğu hasta tanı konulduktan sonra bir yıl yaşam süresine sahiptir. Asbest maruziyeti ve belirtiler tanının erken konulmasında önemli bir yere sahiptir. Risk altındaki kişilerin periyodik olarak kontrollere gitmesi erken tanı açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir