Evde Yapılabilecek Yüz Maskeleri

Evde yüz maskesi tarifi

Yüz maskesi yüz ve cilt bakımının önemli unsurlarından birisidir. Piyasada hazır olarak satılan ürünler için bütçeniz yeterli değilse üzülmenize gerek yok. Evde kendiniz doğal ve etkili yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere evde yapabileceğiniz birkaç yüz maskesi tarifi vereceğiz.

Yulaf Ezmesi ve Soğan Yüz Maskesi

Yulaf ezmesi ve soğan karışımı ile hazırlanan yüz maskesi size tuhaf mı geldi? Yulaf ciltteki tıkanmış gözenekleri açar ve cildi temizleyerek sivilcelerin hafiflemesinde etkili iken, soğan, sivilcelere bağlı izlerin azaltılmasında yardımcı olur aynı zamanda nemlendirici özellikleri de vardır. Soğan ve yulaf ezmesi maskesi için, 3 çorba kaşığı yulafı 1 bardak maden suyu (soda) ile karıştırın ardından 1 adet orta boy soğanı soyarak mutfak robotundan geçirin. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 5 dakika bekletin. Eğer hazırladığınız maske çok sıvı olur ise bal ilave ederek yoğunlaştırabilirsiniz.

Muz Maskesi

Marie Claire dergisi tüm cilt tipleri için muz maskesi kullanılmasını önermektedir. Muzda ciltteki ölü hücreleri temizlemeye yardımcı alfa-hidroksi meyve asitleri mevcuttur. Muz maskesi ile cildiniz genç bir görünüm kazanabilir. Muz maskesi hazırlamak için, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı portakal suyu ile yarım muzu ezerek karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Bal ve portakal suyu, maskenin besleyici özelliklerine katkı sağlamaktadır. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika bekletip ılık su ile durulayın.

Salatalık + Yoğurt Maskesi

Yüzünüzde meydana gelen tahrişler ve kızarıklıklar için evde hazırlayacağınız maske ile çözüm bulabilirsiniz. 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırdıktan sonra salatalığı ince rendeleyip karışıma suyu ile birlikte ilave edin. Karışımı tekrar homojen bir şekilde dağılacak şekilde karıştırın ve uygulamadan önce soğuması için buzdolabında birkaç dakika bekletin. Hazırladığınız karışımı buzdolabından çıkartıp yüzünüze uygulayın ve 3 ile 5 dakika yüzünüzde beklettikten sonra soğuk su ile durulayın ve cildinize nemlendirici krem veya losyon uygulayın.

Avokado Maskesi

Avokado cilt sağlığı açıcından oldukça önemli olan E vitamini açısından oldukça zengindir. Avokadoda sağlıklı bir cilt için gerekli olan tüm besinler mevcuttur. Avokado maskesi için soyulmuş bir avokadoyu püre haline getirdikten sonra yüzünüze 5 dakika süre ile uygulayın, 5 dakika sonra soğuk su ile durulayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir