Ekmeğin Zararları ve Faydaları Nelerdir

beyaz ekmek zararlı mıdır

Türkiye sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan ekmeği dünyada en çok tüketen ülke biziz. Peki ekmek tüketmek zararlı mı? Ekmeğin zararları nelerdir? gibi sorular aklınıza takılıyor mu? İşte ekmek hakkında merak ettikleriniz bu yazımızda.
Ekmek özellikle diyet yaparken bırakılan ilk besinler arasında yer almaktadır. Fakat ekmeğin insan sağlığına 2 büyük katkısı var. Ekmek kan şekerini dengeler ve sinir sistemi için gerekli olan vitaminlerin alınmasını sağlar.

Ekmek Yemek Zararlı Mıdır?

Sağlıklı bir kişinin öğün başına 2 dilim ekmekten fazlasının tüketilmesi önerilmemektedir. Yani toplamda gün içerisinde en fazla 6-8 dilim ekmek tüketilmesi zararsızdır. Burada önemli olan ekmeğin cinsidir. Önerilen ekmek cinsleri tam buğday, çavdar ya da kepekli ekmeklerdir. Beyaz ekmek tüketilmesi önerilmemektedir.
Özellikle kronik hastalığı olanlar (tansiyon, diyabet, kalp vb.) posaya fazla ihtiyaç duyduğu için beyaz ekmek yerine diğerlerini tercih etmelidirler. Yine kronik olarak kabızlık problemi yaşayanlarda tam buğday ya da çavdar ekmeği tercih ederek bağırsaklarının hareketliliğini canlandırabilirler. Beyaz ekmeği ise aşırı kansızlık yaşayanlar, demir emilimini olumsuz etkileyebileceği için kepek ekmeği yerine beyaz ekmek tüketebilirler.

Ekmek Yemeden Zayıflanır Mı?

Kilo vermenin gerçekleşmesi için gün içerisinde alınan enerjinin yakılan enerjiden az olmalıdır. Az enerji aldığımız zaman vücut ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için vücuttaki yağları yakarak enerji üretir ve zayıflama gerçekleşir. Günlük beslenmede ekmeği hiç yemediğiniz takdirde alınan enerji bir miktar azalacağı için belli bir kilo kaybı sağlayacaktır. Fakat bu sağlıklı bir kilo kaybı olmayacaktır. Burada en önemli nokta tüketilen ekmeğin miktarıdır. Bir öğünde 2 dilimden fazla ekmek tüketmek aşırı enerji alımına, yani kilo alımına sebep olmaktadır. Bir öğünde 2 dilimden fazla ekmek önerilmemektedir.

Ekmek Yerine Ne Yenebilir?

Ekmek tahıl grubu arasında yer almaktadır. Diğer tahıl ürünleriyle değişiklik yapılabilir. Yani bir dilim ekmek yerine 2-3 yemek kaşığı kadar pilav ya da daha sağlıklısı olan bulgur pilavı ihtiyacınız olan tahılı size sağlayacaktır. Ekmek ya da pilav yemek istemeyenler bir kase çorba da içebilirler.

Sonuç olarak ekmek aşırı tüketilmediği takdirde zararlı değil aksine sağlıklı bir gıdadır.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir