Dondurmanın Faydaları Nelerdir? Dondurma Faydalı Mıdır?

Dondurmanın Faydaları ve Zararları

Dondurmanın en önemli faydası özellikle yaz aylarının vazgeçilmez serinleten lezzetli yiyeceklerinden olması ve kemiklerimiz için gerekli olan kalsiyum ve fosfor ile son derece sağlıklı ve yararlı olarak kabul edilmesidir. Dondurma süt ve süt ürünleri ihtiva eden gıdalar grubundandır.  Ayrıca sütteki kalsiyum ve fosforun miktarına karışın kıvam ve yoğunluğa bağlı olarak dondurmada daha fazladır.

Dünya Sağlık Örgütüne göre çocukluk çağında 750 mg, ergenlik ve gelişim döneminde 1250 mg, yetişkinlerde ise günde 900 mg kalsiyum alınması tavsiye edilmektedir.  İnsan vücudu özellikle ergenlik dönemi ve bayanlardaki menopoz evresinde kalsiyuma daha çok ihtiyaç duyduğu için bu yaş gruplarında olanlar A ve B vitamini bakımından zengin dondurmayı sık sık tüketebilirler. Dondurmanın vitamin ve mineral bakımından zengin olmasının yanında günde 100 gr. dan fazla tüketilmesi de obezite sorunlara neden olabilmektedir. 100 gr dondurmada 200-220 kalori bulunmaktadır. Ebeveynlerin dondurma tüketimi konusunda çocuklarını kontrol altında tutmaları aşırı kilo almamaları konusunda bilgilendirmeleri ileri yaşlarında sağlıklı birey olmaları için gereklidir.

Uzmanları sanılanın aksine dondurmanın sadece yaz aylarında değil kışın da tüketilmesini tavsiye ediyorlar.  Sağlıklı koşullarda üretilen ve stoklanan zamanında tüketilen dondurmanın zararının aksine yılın her döneminde çok faydalı olduğu konusunda fikir birliğine varmışlardır.

 

Strese Karşı Dondurma Yenilmeli!

Uzmanlara göre dondurma kemikleri güçlendirmekle birlikte verdiği enerji stres ve yorgunluğu azaltma gücüne sahiptir. Ayrıca dondurma bol miktarda karbonhidrat içermektedir. Dondurma yiyerek daha enerjik olabilirsiniz. Terlemeyi önleyen ve soğuk içeceklerden daha iyi etki gücüne sahip olan dondurma, yorgun kişilere yeniden zindelik verir. Sütlü sade dondurmanın içeriğinde triptofan adında proteinlerin temel taşı olan önemli bir amino asit mevcuttur. Triptofan insanlara mutluluk verici bir hormon olduğundan insanı rahatlatıp, sakinleştirir.  Yoğun stres yaşayan insanlara düzenli dondurma yemelerini önerilmektedir.

 

Dondurmanın zararı var mıdır?

-Dondurma aç karnına tüketildiğinde iştahı kapatarak yeme isteğini bastırır. Bundan dolayı karnımız tokken ya da ara öğün olarak yenmesi tavsiye edilir.

-Dondurma soğuk tatlılar grubunda olduğu için biranda değil, ağızda eritilerek yavaş yavaş yenmelidir.  Hızlı yenildiğinde, mide sancıları ve kasılmalara neden olabilir.

-Bademcik ameliyatı sonrasında doktorların bir kısmı ameliyattan sonraki komplikasyonları ortadan kaldırabileceğinden dolayı dondurma tüketmeyi tavsiye ediyor. Fakat solunum yolları enfeksiyonlarında ve bademcik iltihaplarının tedavisi süresince dondurma tavsiye edilmemektedir.

-Diyabet hastaları için tatlandırıcı konularak hazırlanmış dondurmalar da raflarda satılmaktadır. Yapılan çalışmalarda laktoz alerjisi olan kişilerde düzenli dondurma yendiğinde herhangi bir alerjik belirti gözlenmemiştir.  Dondurma metabolizmada yavaş sindirildiği için bu tarz sıkıntısı olan kişilerde vücut tarafından kolaylıkla kabul edilir.

Önemli: 1 yaştan küçük çocuklara dondurma vermek gıda alerjisi yaratabileceği için tehlikeli sayılmaktadır.

 

1 Comment

  1. Bu sıcak günlerin vazgeçilmezi dondurma için böyle bir bilgilendirme çok güzel olmuş, emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir