Çocuklarda Obezitenin Nedenleri

Obezite tüm toplumlarda yaygın görülen bir problemdir. Özellikle çocuklarda ciddi bir sağlık sorunu olan obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Obezite, alınan kaloriden daha az kalori harcamanın bir sonucu olarak oluşur. Ama unutulmamalıdır ki bazı nedenler çocukta obezite gelişme şansını artırmaktadır. Bu yazımızda çocuklarda obeziteye neden olan bazı faktörlerden bahsedeceğiz.

Genetik Faktörler
Colorado State Üniversitesinin açıklamasına göre, genetik faktörler bir çocukta kilo fazlalığı gelişmesi şansını artırmaktadır. Ailede aşırı kilolu kişiler olan ailelerin çocuklarının fazla kilolu veya obez olduğu görülmüş.

Davranışlar
Bazı davranışlar veya davranış eksiklikleri çocuklarda obeziteye neden olabilir. Kalori miktarı yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, yani şeker ve yağ oranı yüksek gıdaların fazla tüketilmesi çocuklarda davranışsal bir bozukluktur ve obezite için risk faktörüdür. Ayrıca televizyon ve bilgisayar başında oyun oynamak ve film izlemek de obezite için bir risk faktörüdür. Bu durumlarda fiziksel aktivite olmadığı için enerji tüketimi minimaldir. Bunun sonucunda yakılamayan kaloriler çocukta yağa dönüşür ve obeziteye katkı sağlar.

Çevre Faktörü
Çocukların büyüdüğü çevre de obezite için risk oluşturabilir. Evde anne ve baba rol model olarak görüldüğü için çocuklar ebeveynlerin alışkanlıklarını örnek olarak alabilir. Ebeveynlerin beslenme ve fiziksel aktivite açısından seçimleri genellikle çocukların da seçimi olmaktadır. Ayrıca çocukların okul ve arkadaş ortamları da yeme alışkanlıkları ve fizik aktivitelerini etkileyecek diğer ortamlardandır.

Sosyokültürel ve Ekonomik Faktörler
Sosyoekonomik ve sosyokültürel durumlar da obezitede rol oynayabilir. Örneğin düşük gelirli ailelerin sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının yanında fizik aktivite için yeterli ekonomik ve uygun ortamlarının olmaması obeziteye neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir