Beslenme Çantası Nasıl Olmalı?

Öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerinde en önemli rol oynayan faktör olan doğru beslenme, okuldaki başarılarının artması için de büyük önem taşımaktadır. Okula başlayan çocukların beslenme alışkanlıklarının bozulmaması ve sağlıksız bir hale gelmemesi için gelişimlerine uygun beslenme menüleri oluşturularak beslenme çantası hazırlanmalıdır. Bu doğrultuda beslenen çocuklar, fiziksel anlamda yaşıtlarına uygun bir gelişim göstermekle birlikte okulda derslerine daha iyi odaklanarak verimli ve başarılı bir eğitim öğretim süreci geçirmeleri sağlanmaktadır. Öncelikli olarak öğrencinin okula gitmeden önce sağlıklı bir kahvaltı yapmasını sağlamak ve sonrasında da besin değeri yüksek yiyecekler içeren beslenme çantası hazırlanmalıdır.

Beslenme Çantasının Önemi

Başarılı bir eğitim hayatı için düzenli ders çalışmak kadar önemli olan bir diğer faktör de sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmek için öncelikle iyi bir kahvaltı yapmak şarttır. Bunun yanında öğrencilerin okulda da sağlıklı ve doğru beslenmeleri için beslenme çantası hazırlamak gerekmektedir. Beslenme çantasında yer alan yiyeceklerin besin öğeleri bakımından öğrencilerin fiziksel ve zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Bunun yanında öğrencilerin aç kalmamak için sağlıksız yiyeceklerden ve atıştırmalıklardan uzak durması da sağlanmaktadır.

Beslenme Çantasında Bulunması Gerekenler

Sabah iyi bir kahvaltıdan sonra ebeveynler tarafından hazırlanan sağlıklı beslenme çantasıyla başarılı bir okul hayatı mümkün olmaktadır. Beslenme çantasında bulunması gereken süt ve süt ürünleri içeren besin öğelerinden süt, ayran, peynir, yoğurt gibi yiyecek ve içeceklerin doğru bir şekilde muhafaza edilmesi de büyük önem taşımaktadır. Kutu süt, kutu ayran, tek porsiyonluk peynirler şeklinde tercih edilebilecek bu ürünler, protein bakımından zengin içeriğe sahip olmalarından dolayı önemli olmaktadır. Uzun süren tokluk hissi veren haşlanmış yumurta veya evde yapılan kuru köfte de protein bakımından önemli bir yere sahip olduğu için beslenme çantasında yer alabilecek ideal besinlerden olmaktadır. Yağlı besinler yerine ızgarada pişen besinlerin tercih edilmesi ve sebze ve meyvelerin de belirli miktarda beslenme çantasında bulunması gerekmektedir. Bunun yanında beslenme çantasına konulan meyve ve sebzelerin tek parça olarak konulması, besin değerini kaybetmemesi açısından önemli olmaktadır. Hazır paket ve açıkta satılan ürünlerin tercih edilmemesi açısından beslenme çantasından ev yapımı bir dilim kek veya börek konulmasının yanı sıra sandviç tercih eden çocukların tahıllı ekmeklerden yapılan sandviçleri tüketmesi sağlanmalıdır. İçecek olarak su bulunmasının yanı sıra sağlıklı ve organik meyve suları, ayran veya süt de beslenme çantasında bulunmalıdır.

Beslenme Çantasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenme çantasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu besinlerin muhafazası için dayanıklılık süreleridir. Et, süt ve süt ürünleri içeren protein ağırlıklı besinlerin çabuk bozulma durumu olduğu için ve bazı ürünlerden sebzelere mikroorganizma geçişinin mümkün olmasından dolayı beslenme çantasındaki besinlerin uygun koşullarda saklanması gerekmektedir. Bu şekilde besinlerin tadı bozulmaz ve çocukların beslenme çantalarında yer alan yiyecekleri tüketerek sağlıklı bir gelişim göstermeleri sağlanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir