Bebeklerde Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

ilk adım ayakkabısı nasıl seçilir

Hangi yaşta olursak olalım ayakkabı seçimi ayak sağlığımız için çok önemli bir konumdadır. Özellikle 1 ile 3 yaş arası bebekler için bu durum iki kat fazla önem arz eder. Çünkü bebeğin ilk adımları rahat ve konforlu adım atması için ayakkabının titiz seçilmesi gerekiyor. Biliyoruz ki ayakkabı bizler için kombinlerinizi tamamlayan bir aksesuar değildir. Ayakkabı bebeklik döneminde ortopedik gelişimine katkı sağlayan en önemli bir giyim ürünüdür. Bebeğinizin vücudu belirli aylardan sonra hızla değişip büyümeye başlar. İlk adımlarını atması ile ayakkabılarını yere sağlam ve rahat basması için sağlam bir ayakkabıya ihtiyaç duymaktadır.

Bebeğinizi İçin İdeal Ayakkabı Seçimi

Bebeğinizde ayakkabı seçerken kas ve iskelet sistemine zarar vermeyen ayaklarını sıkmayan ve yere rahat basmasını sağlayan hava alır yapıya sahip ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz. İlk adımlarını atmadan önce emekleme döneminde ayakkabı yerine batik ya da çorapla giydirip hem bebeğinizin ayağını korumanız hem de ayakkabıya ayağın adapte olmasını sağlamanız gerekir. Daha sonralarında ise ilk adımı atmaya başlayıp, iki ayaküstünde rahatlıkla durabildiğinde ilk adım ayakkabı adı verilen ağır olmayan yumuşak kumaştan yapılmış ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz. Yeni yürümeye başlayan bebeğinize ev içinde ayakkabı giydirmek yerine yalın ayak gezmesine izin verin ki yürümeye tam adapte olabilirsin

Bebeğe Kaç Yaşında Ayakkabı Giydirilmeli?

Bebeğinize ayakkabıyı bir yaşından sonra giydirmeye başlamalısınız. Zaten çocukların yürüme süreci de 8 ile maksimum 12 ay arasında değişim göstermektedir. Bebeğiniz ilk yürümeye başladığında dengesini tam sağlayamazlar düşe kalka yürümeyi öğrenirler. Dolayısı ile ayaklarının da etrafında veya ayağına takılacağı nesneler olmaması gerekir. Bu açıdan bağcıklı ayakkabıların yürüme sırasında bağcıklarının düğümlerinin çözüleceği ve bebeğinizin ayağına dolanacağı ihtimalini göz önünde bulundurarak cırt cırt bantlı hafif ayakkabı modellerini tercih etmeniz gerekir. Bunun dışında bebekler ayaklarına giydiği ayakkabının dar ya da büyük beden olduğunu veya topuğunun vurduğunu parmak uçlarını sıktığını söyleyemedikleri için uzunluk testi yaparak uygun model seçmelisiniz. Mümkünse bebeğiniz yürüyorsa ayağına giydirip mağaza içinde gezip dolaşmasına izin vererek ayakkabının uygun ölçüde ve rahatlıkta olup olmadığını test edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir