Bayram Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Bayramların gelmesi demek ev içerisinde kıyı, köşe her noktanın temizlenmesi demektir. Bayram geldiği zaman hanımların temizlik telaşı da başlıyor. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir millet olunduğundan dolayı bayram temizliklerine verilen önem de bir o kadar farklıdır. Gelen misafirlere karşı evinizin pırıl pırıl görünmesi için dip köşe her nokta temizlenir. Evinizde normal yaptığınız temizlikten daha farklı olan bayram temizlikleri daha özenli yapılır. Temizlik normal bir günde bile vakit alan bir süreçtir işin içine bayram temizliği girdiği zamanda daha fazla vakit alır. Öncelik olarak ne şekilde ve hangi odadan temizlik yapmaya başlayacağınızı seçmeniz gerekir. Bunu seçtikten sonra rahat bir bayram temizliği yapabilirsiniz.

Bayram Temizliğine Başlama Adımları Nelerdir?

Bayram temizliğine başlarken zaman tasarrufu sağlamak amacıyla ilk olarak evin içerisinde ki dağınıklığı toplayarak temizliğe ilk adımınızı atabilirsiniz. Bir ev ne kadar dağınıksa yapmış olduğunuz temizlikte kendini göstermez. Her odayı ayrı ayrı toplayarak dağınık olan ve odalarda fazlalık duran eşyaları yerine yerleştirebilirsiniz.

Temizlik yaparken en çok yapılan hatalardan birisi bir oda bitmeden diğer odaya geçmektir. Böyle yaptığınız takdirde bir günde bir evi temizlemeniz neredeyse imkânsızdır. Bir odayı temizleyip kapısını kapatarak diğer odalara geçerek daha rahat bir temizlik yapabilirsiniz.

Bayram temizliğinde cam temizliği olmazsa olmazlardandır. İlk olarak cam silmek ile başlayarak camların tozunu alıp ardından cam siliciler ile camları silebilirsiniz. Camları silerken perdelerinizi de bu esnada yıkamanız gerekir. Kısa programda yıkayıp direkt nemli bir şekilde asarak ortamında daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Halılarınızı yıkamayı da aman unutmayın 🙂

Bayram Temizliği Yaparken Püf Noktalara Dikkat Edin

Parkelerin parlaması için içine sirke koyup o şekilde silebilirsiniz. Dantel kullanmayı sevenler için dantellerinizin beyaz olmasını istiyorsanız sıcak suda sütü kaynatıp bu süte batırabilirsiniz. Kapı ve çerçevelerdeki inatçı lekelerden kurtulmak için patates ile bu lekeleri çıkarabilirsiniz.

Temizlik malzemeleriniz ayrı ayrı olmalıdır.

Toz aldığınız bez yer sildiğiniz bezler farklı olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir