Banyo Temizliği Nasıl Olmalı?

Evlerin en çok kullanılan alanlarından olan banyolar aynı zamanda mikrop ve bakterilerin üremesi için en elverişli alanlardır. Nemli olmalarından dolayı küf, mantar sorunları ile de sıklıkla karşılaşılır. Bu sorunların ortaya çıkmaması ve hastalıklara zemin hazırlamamak için banyoların düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Banyo temizliğinde püf noktalara dikkat edilmesi halinde etkili temizlik yapmak mümkündür. Banyolarda bulunan küvet, duşa kabin, lavabo ve klozet gibi parçaların ayrı ayrı temizlenmesi, fayans kısımlarında derz aralıklarına özen gösterilmesi gerekir.

Duş Kısmının Temizlenmesi 

Bazı banyolarda küvet, bazılarında ise duş kabinleri ya da perdeleri bulunur. Duş kısmının içi temizleyici bir malzeme ile güzelce ovulduktan sonra iyice durulanmalı kimyasalların tam olarak giderilmesi sağlanmalıdır. Perde varsa çıkartılıp düzenli aralıklarla yıkanmalıdır. Kabinli sistemlerde ise özellikle kabin diplerine dikkat etmek gerekir. Buralar kirlerin en yoğun biriktiği bölgelerdir. Uygun bir fırça ile kirlerden arınma sağlanabilir.

Lavabonun Temizliği Önemli

Lavaboların temizliği o alanda yaşayan kişiler için oldukça önemlidir. Gün içinde defalarca kullanılan lavabolarda biriken kirleri arındırmak gerekir. Yine lavabo temizliği için özel olarak üretilmiş temizleyiciler kullanılabilir. Lavabo temizliği sadece lavabo kısmının temizliği ile bitmez. Lavaboların altı ve muslukların da güzelce yıkanması gerekir.

Klozet Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Klozet temizliğinde ilk kural klozetin temizliğinin yapıldığı araçların sadece burada kullanılmasıdır. Yani klozetin silindiği bir sünger ile lavaboyu silmek son derece yanlıştır. Klozetlerin temizliğine rezervuar ve üst kısmından başlanır. Amonyak içeren bir temizleyici ile klozetlerin aralıkları, iç kısımları güzelce ovulur. Sert bir fırça buradaki kirlerin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Zemin Temizliği Nasıl Yapılır?

Zemin yıkanabiliyorsa yıkamak en güzel çözümdür. Ancak gideri olmayan banyolarda zeminin yıkanması da söz konusu olmayacağı için güzelce süpürdükten sonra uygun bir temizleyici ile silmek yeterli olacaktır.

Duvar ve Fayansların Temizliği 

Derz aralarında küflenme sorunu çoğu insanın başına gelmiştir. Banyolarda fayans temizliğinin yeterince yapılmadığı durumlarda bu küflerin oluşması normaldir. Ancak küfler hem sağlığa zararlıdır hem de zamanla yer ederek derz aralarında kararmaların oluşmasına yol açar. Bu nedenler periyodik olarak fayansların silinmesi gerekir. Yumuşak bir bez ve banyo temizleyicisi bu temizlik için yeterli olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir