Asker Tıraşı Nasıl Olmalı

Asker Tıraşı Nasıl Olmalı?

Askerlik her erkeğin yaşı geldiğinde zorunlu olarak yapması gereken vatani bir görevdir. Askerlik disiplinin en üst seviyede olduğu bir yerdir. Askerlikte kılık kıyafet düzeni çok önemli olduğu kadar saç tıraşın boyutu da çok önemlidir. Askerlikte muvazzaflık görevinde olan er ve erbaşların davranış ve görünüşünde uyması gereken kuralların arasında en önemli arasında saç ve sakal tıraşıdır. Askere gidecek veya askerde olan askerlerin saçların uzunlukları üç numara, ensesi açık ve faulleri her zaman keplerin hizasında olması gerekir. Askerde askerlerin saç kısa olması kalabalık birlikler olduğu için temizlik açısından daha kolay olduğu için ve daha hijyenik olmasındadır. Askerlik süresinde askerlerin saç ve sakal tıraşlarına dikkat edilir ve her zaman kontrol edilir. Askerlikte acemi birlikte asker tıraşı her zaman üç numaradır. Zamanla usta birliğine geçmiş askerlerin amirlerinden ve üst komutanlarından izin alarak kep altı tıraşı yaptırabilirler.

Askerde Kep Altı Tıraşı Nasıl Olur?

Askerlikte acemi birlikten sonraki askerlerin amirlerinden ve komutanların izni olarak kep altı tıraşı yaptırabilirler. Kışlada devamlı kep takıldığı için kepin altında kalan saçların biraz uzun olması sorun olmaz. Kep altı tıraşın önemi kepin altında kalan saçların kısa olmasıdır. Kep altı tıraşında kepin altındaki saçı üç numara ya da sıfır numara olarak kesilir üst kısmı bu kadar kısa olmasına gerek kalmaz.

Askerde Faullerin Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Askerde komutanların saçın kısalığı kadar faullerin boyutuna da çok dikkat edilir. Kep altı tıraşında ve asker tıraşında da faullerin boyutu kısa olması gerekir. Faullerin uzun olması kep altı tıraşında bile kısa olması istendiği için faullerin her zaman göz hizasından olması gerekir.

Askerde Sakal Tıraşı Nasıl Olur?

Askerde kesinlikle sakal uzatılmasına izin verilmez. Askerde kişin sakal uzamasına göre günlük ya da 3 veya 4 günde tıraş olması gerekir. Askerde en üst komutan dahi olsa kesinlikle sakal uzatamaz. Ancak operasyon için göreve giden erbaş ve erler operasyon süresi boyunca sakal tıraşı şart olmaz. Operasyondan sonra askerlerin muhakkak tıraş olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir