Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

ağız kokusu nasıl geçer

Ağız kokusu çok güzel bir görünümü bozabilecek bir durumdur. Ağız kokusu çok yakışıklı bir erkeğin ya da güzel bir kadının tüm çekiciliğini maskeleyebilir. Yazımızda bu gibi istenmeyen durumlara karşı ağzınızın güzel kokması ve nefesinizi tazelemeniz için size birkaç öneri vereceğiz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Soğan ve sarımsak sülfür bileşikleri içerirler ve ağızda oldukça belirgin keskin bir kokuya neden olurlar. Peynir, portakal suyu ve soda (diyet soda dahil) de kötü ağız kokusuna neden olabilir.

Dişlerinizi Fırçalayın ve Diş İpi Kullanın

Yemek yedikten sonra ve yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Diş ipi dişlerinizin arasında kalan ve diş fırçasının ulaşamadığı yerlerdeki besin artıklarını temizlemeye yardımcı olur. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağız temizleme gargaralarını da kullanmanız ekstra temizlik sağlayacaktır.

Önceden Önlem Alın

Yolculuk yapıyorsanız veya iş yoğunluğu nedeni ile dişlerinizi fırçalamaya vakit bulamayacaksanız, diş macunu, diş fırçasını içeren seyahat ürünlerinden çantanızda taşıyabilirsiniz. Bu paketlerde su kullanmadan dişlerinizi fırçalayabileceğiniz diş macunları olanları da mevcuttur.

Bol Su İçin

Yemeklerden sonra gıda parçacıkları ve bakterilerin temizlenmesi için su da çok etkili olacaktır. Özellikle geceleri ağızda tükürük miktarının az olması bakterilerin işini kolaylaştırmaktadır ve ağız kokusuna neden olmaktadır.

Naneli Sakız Çiğneyin

Piyasada çeşitli tatta ve kokuda bulunan ürünlerden kullanabilirsiniz. Ayrıca karanfil kullanarak ağız kokusunu saniyeler içerisinde giderebilirsiniz.

Diş Hekimine Gidin

Düzenli diş muayenesi ve profesyonel diş temizliği, diş çürüğü ve dişeti enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur. Unutulmamalıdır ki diş çürükleri ve diş eti hastalıkları ağızdaki kötü kokuya neden olan temel nedenlerdir.

 

Not: Tüm bu önerileri uygulamanıza rağmen halen ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun. Sinüs ve akciğer enfeksiyonları, burun akıntıları veya şeker hastalığı gibi altta yatan başka bir tıbbi durumu da ağız kokusuna neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir