2 Öğün Beslenme Nasıl Olmalı? – 2 Öğün Beslenme Nasıl Yapılır?

2-ogun-beslenme-diyeti-nasil-olmali

2 Öğün Beslenme Nasıl Olmalı?

Diyet ve sağlıklı beslenme trendlerinde en çok tartışılan konulardan birisi de 2 öğün beslenmedir. Uzun bir süredir ara öğünlerle birlikte sık sık ve az az beslenme teşvik edilirken artık bu durum değişti. Şimdi ise günde sadece iki öğün beslenerek uzun bir süre aç kalmaya dayanan bir beslenme düzeni önerilmektedir. Bir süredir tartışılmakta olan bu konu bazı uzmanlar tarafından destekleniyor. Gün içinde belirli bir süre aç kalınmasına dayanan bu sistemin bazı hastalıklara iyi geleceği, daha sağlıklı olduğu ve kilo verdireceği kabul ediliyor. Peki, 2 öğün beslenme tam olarak nasıl olmalıdır?

Öğünlerin Belirlenmesi

2 öğün beslenme düzeninin temel mantığı günde yaklaşık olarak 14 veya 16 saat kadar aç kalınmasıdır. Mesela eğer kahvaltınızı saat 9 gibi yaparsanız akşam saat beş ya da altıda akşam yemeğini yersiniz. Bunun dışında ertesi sabah saat 9’a kadar hiç bir şey yememeniz gereklidir. Ama eğer kahvaltınızı daha geç yaparsanız akşam yemeğinizi saat 8 ya da 9’a kaydırabilirsiniz. Yine ertesi sabah kahvaltı saatine kadar hiç bir şey yemezsiniz. Burada önemli olan sizin aç kalma kapasitenize göre öğünlerin düzenlenmesidir. Mesela öğünlerinizin arasında 6 ya da 8 saat olmalı ve aç kalma süreniz de 14 ya da 16 saat olmalıdır.

Ara Öğün Tartışması

Aslında ara öğünler konusunda bir tartışma söz konusudur. 2 öğün beslenme adı üstünde 2 öğüne dayanır ve herhangi bir ara öğün içermez. Ama hiç dayanamayan ya da zorlananlar için kahvaltı ve akşam yemeği arasında ufak bir ara öğün ayarlanabilir. Bir porsiyon meyve, az miktarda kuru yemiş, yeşil çay, soda ya da ayran ve sade Türk kahvesi gibi içeceklerle desteklenen bu ara öğün fazla abartılmadan yapılabilir. Ama bazı uzmanlar 2 öğün beslenmede buna kesinlikle izin vermez. Bazıları böyle bir ara öğüne de yer açabilir.

Aç Kalma Süresi

2 öğün beslenmenin bir diğer kafa karıştırıcı sorusu aç kalma süresidir. En az 14 ya da 15 saat olarak düzenlenen bu süre konusunda genel olarak bir görüş birliği vardır. 2 öğün beslenmenin kilo verdiren ve asıl sağlığa faydası olan tarafının da bu aç kalma süresine bağlı olduğu kabul edilir. Bu sayede hem mide ve diğer organların rahatlaması hem de daha hızlı bir kilo kaybı hedeflenir.

Okumanızı Tavsiye Ettiğimiz Yazılarımız:

Yağ Yakıcı Çaylar: https://nasilolmali.net/yag-yakici-caylar/

Acai Berry ile Zayıflama: https://nasilolmali.net/acai-berry-kilo-verdirir-mi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir